A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaWspieramy Festiwal Nauki i Techniki

W dniach 9-11 maja 2019 r. odbył się jubileuszowy X Mielecki Festiwal Nauki i Techniki, którego organizatorem było Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu we współpracy z Stowarzyszeniem Akademia Umiejętności Technicznych „Leonardo” oraz Aeroklubem Mieleckim im. Braci Działowskich. Jak co roku w przygotowania festiwalu zaangażował się również mielecki Oddział Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Tegorocznemu X Mieleckiemu Festiwalowi Nauki i Techniki towarzyszyło przesłanie „Per aspera ad astra”, czyli „Przez trudy do gwiazd”. Poprzez wydarzenie organizatorzy chcą podkreślać, jak wielkie znaczenie dla rozwoju intelektualnego młodego pokolenia ma rozwijanie pasji odkrywania oraz pogłębianie zainteresowań naukami przyrodniczymi i technicznymi.

Tradycyjnie głównymi obszarami omawianymi podczas festiwalu są inteligentne specjalizacje województwa podkarpackiego, czyli lotnictwo i kosmonautyka, informatyka i telekomunikacja (poszerzona w tegorocznej edycji o robotykę) oraz wybrany fragment jakości naszego życia, jakim jest czyste powietrze.

Jak co roku na program wydarzenia składało się wiele niezależnych, ale uzupełniających się przedsięwzięć: konkursów, pokazów, wykładów popularnonaukowych, warsztatów tematycznych, wystaw, seminariów i wydarzeń specjalnych.

Podczas panelu pn. „Dobre praktyki współpracy edukacji i biznesu”, którego współorganizatorem był mielecki Oddział ARP S.A. w Mielcu, przedstawiono konkretne przykłady współpracy pomiędzy przedsiębiorcami oraz szkołami zawodowymi. Przedstawiciele takich firm jak Polskie Zakłady Lotnicze, Kirchhoff Polska, KUKA Polska, Hass Automation, MTU Aero Engines Polska, BURY mówili o tym, że przyszłość ich działalności należy budować na bazie wspólnych projektów z środowiskiem edukacji.

W trakcie sesji pt.  „Nowe kompetencje pracownicze pod presja zmian technologicznych i gospodarczych” Dyrektor Biura Rozwoju i Innowacji Bartosz Sokoliński z ARP S.A. opowiadał o innowacjach na przestrzeni wieków, o przyszłości z perspektywy przeszłości i o tym co czeka nas w perspektywie najbliższych lat.

Zarządzający mieleckim EURO-PARKiem we współpracy z przedsiębiorcami w dniach 13-15 maja przeprowadził akcję „Firmy otwierają bramy przed młodzieżą”.

Do projektu zgłosiło się liczne grono inwestorów strefowych, które odwiedziło blisko 250 uczniów z 5 szkół z regionu, zapoznając się ze specyfiką ich działalności i wymaganiami stawianymi wobec pracowników.

Dziękujemy firmom za pozytywną odpowiedź na organizowaną przez nas akcję promocyjną, w szczególności: AUTOPART, C+N Polska, COBI Factory, CONTENUR POLSKA, Dec Poland Tekpro, Eurotech, Firma Tarapata, FRONERI POLSKA, Gardner Aerospace Mielec, GUMOTIV, Husqvarna Poland, Kirchhoff Polska, Polskie Zakłady Lotnicze, RETECH, SIEROSŁAWSKI GROUP, SPIROFLEX, SSC.