A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaARP S.A. wspiera Mielecki Festiwal Nauki i Techniki

Jak co roku Mielecki Festiwal Nauki i Techniki zgromadził liczne grono uczestników i zwiedzających zainteresowanych wydarzeniem.

Tegoroczna edycja festiwalu odbyła się w dniach 2 – 4 czerwca 2016 roku. Głównym organizatorem było Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Nauczycieli w Mielcu a wydarzeniu partnerowała Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., zarządzający Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC.

Przewodnim motywem tegorocznego Festiwalu było rozbudzenie wśród uczniów zainteresowań naukowo-technicznych nawiązujących do inteligentnych specjalizacji województwa podkarpackiego, czyli lotnictwa i kosmonautyki, robotyki, a także odnawialnych źródeł energii.

Jednymi z atrakcji Festiwalu były: wystawa „Umysł przyłapany" przygotowana przez Centrum Nauki Kopernik, mobilne planetarium, czy trenażer lotów samolotowych udostępniony przez Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie.

Program Festiwalu przewidywał również liczne wykłady popularnonaukowe, które w tegorocznej edycji zostały zwieńczone wystąpieniem generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i jedynego Polaka, który odbył lot w kosmos.

Dzieci i młodzież mogły rywalizować w licznych konkursach m.in.: „Zespołowy bieg z wyobraźnią po wiedzę o puchar Marszałka Województwa Podkarpackiego", „Turniej budowy i programowania robotów pod patronatem Starosty Powiatu Mieleckiego", a także zorganizowany konkurs techniczny im. Jeffa Pino „Młody konstruktor".

Z kolei dorośli mieli okazję uczestniczyć w licznych wykładach i warsztatach. W trakcie wydarzenia odbyła się konferencja dla dyrektorów szkół oraz nauczycieli informatyki z województwa podkarpackiego oraz seminarium poświęconym e-learningowi, który może stać się ważnym elementem polityki rozwoju przedsiębiorstw.

Patronat nad VII Mieleckim Festiwalem Nauki i Techniki objęli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Prezydent Miasta Mielca Daniel Kozdęba, Podkarpacki Kurator Oświaty Małgorzata Rauch.

* Głównym celem Festiwalu Nauki i Techniki jest ukazanie świata nauki i techniki w atrakcyjnej i zrozumiałej formie poprzez bogatą ofertę wystaw, pokazów, warsztatów, wykładów popularnonaukowych i konkursów, które spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem uczestników wydarzenia.