A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaV Zjazd Agrolotników

W minioną sobotę i niedzielę Mielec był gospodarzem V Zjazdu Agrolotników. W wydarzeniu wzięły udział setki osób. Wśród gości obecni byli: Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Wicewojewoda Podkarpacki Piotr Pilch, Starosta Powiatu Mieleckiego Zbigniew Tymuła, Wiceprezydent Miasta Mielca Jan Myśliwiec, reprezentanci firm i instytucji lotniczych z całej Polski jak również przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. - Wiceprezes Zarządu Dariusz Śliwowski oraz Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu Krzysztof Ślęzak.

Zjazd zbiegł się z innymi ważnymi dla Mielca rocznicami - 50. rocznicą rozpoczęcia zagranicznych usług agrolotniczych, które realizowała WSK Mielec w Afryce, 80 – leciem Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz 70. rocznicą oblotu prototypu najpopularniejszego samolotu produkowanego w Mielcu, czyli An-2.

agrolotnicyGłówne uroczystości związane ze Zjazdem odbyły się w sobotnie popołudnie w Samorządowym Centrum Kultury w Mielcu.

W ich trakcie głos zabrali przedstawiciele największych firm lotniczych jak również instytucji współpracujących z tą branżą. W krótkiej prezentacji o mieleckiej SSE, Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu przedstawił strefę jako świetne miejsce dla rozwoju sektora lotniczego, gdzie jest on dominujący i stwarza ogromne możliwości dla nowych projektów z tej gałęzi przemysłu.

Uroczystości były także okazją do wręczenia odznaczeń państwowych przez Wicewojewodę Podkarpackiego i Marszałka Województwa Podkarpackiego osobom szczególnie zasłużonym na rzecz rozwoju polskiego lotnictwa.

Okolicznościowe listy gratulacyjne oraz herby województwa z rąk Marszałka otrzymali Józef Roguz, Kazimierz Szaniawski oraz Jerzy Krupa, którzy znacząco przyczynili się do zorganizowania V Zjazdu Agrolotników.

Miłym akcentem uroczystości był film autorstwa młodej reżyserki z Iranu. Przedstawiła w nim swoje wspomnienia - jako dziecko poznała pracujących tam polskich agrolotników, z którymi ich rodziny się zaprzyjaźniły. Po latach postanowiła ich odnaleźć… .

Podczas pobytu w Mielcu agrolotnicy zwiedzali teren strefy w Mielcu i Polskie Zakłady Lotnicze oraz bazę ZUA w Mielcu. W trakcie drugiego dnia dokonano również prezentacji odrestaurowanego samolotu LiM 5, który stanie przy jednej z dróg wjazdowych do Mielca.

Takie spotkania organizowane są regularnie co kilka lat w różnych częściach Polski.