A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaPrzedsiębiorcy z USA poznali potencjał mieleckiej SSE

Na Podkarpaciu odbywa się I Forum Polonii Amerykańskiej. W ramach tego wydarzenia zagraniczni goście wizytowali m.in.: Mielec, Rzeszów i Stalową Wolę, gdzie zapoznali się z potencjałem gospodarczym regionu.

W pierwszej kolejności zwiedzili Podkarpacki Park Naukowo-Technologiczny Aeropolis oraz zaznajomili się z profilem działalności takich firm jak: G2A (branża gier komputerowych) i Fibrain (producent światłowodów), prowadzący działalność w mieleckiej strefie.

W budynku Inkubatora Technologicznego IN-TECH w Mielcu, Wiceprezydent Miasta Mielca Jan Myśliwiec serdecznie powitał uczestników spotkania, życząc im miłego pobytu w naszym regionie. Grupa gości przybyłych głównie ze Stanów Zjednoczonych miała okazję usłyszeć o działalności Stowarzyszenia „Dolina Lotnicza" i funkcjonującej przy organizacji Fundacji Wspierania Edukacji. W kolejnej części spotkania Dyrektor Oddziału ARP S.A. w Mielcu Krzysztof Ślęzak zaprezentował Specjalną Strefę Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC, mówiąc o historii tworzenia się pierwszej polskiej SSE, zagranicznych inwestycjach realizowanych w strefie oraz o ofercie inwestycyjnej ARP S.A. Na zakończenie mieleckiej części wizyty gospodarczej w regionie, gości zapoznali się z ofertą firmy PZL Mielec, spółki należącej do międzynarodowego potentata branży lotniczej Sikorsky, a Lockheed Martin Company, producenta m.in.:  śmigłowców Black Hawk.

Następnie uczestnicy objazdu gospodarczego po Podkarpaciu udali się do Stalowej Woli, gdzie z kolei przedstawiono im ofertę inwestycyjną Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN oraz zwiedzali Hutę Stalowa Wola i amerykańską firmę Jenmar Merol.

I Forum Polonii Amerykańskiej organizowane jest przez Samorząd Województwa Podkarpackiego i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska" pod honorowym patronatem Marszałka Senatu RP oraz przy finansowym wsparciu Kancelarii Senatu RP.

Forum to okazja do zaprezentowania możliwości Podkarpacia, nawiązania biznesowych kontaktów jak również  do promocji turystycznej naszego województwa.

Wydarzenie koncentruje wokół siebie środowiska biznesowe i te działające na rzecz rozwoju regionu m.in. izby gospodarcze, samorządy, instytucje okołobiznesowe oraz przedsiębiorców,  dlatego też nie mogło zabraknąć obecności przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu S.A.

Warto podkreślić, że w ramach Forum odbyły się obrady Delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Obrad Kongresu nigdy do tej pory nie przeprowadzano poza Ameryką. Ich organizacja w Polsce była wydarzeniem bezprecedensowym w dotychczasowej, ponad 70-letniej działalności KPA.