A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaKolejne zezwolenia dla przedsiębiorców w Mieleckiej strefie

Agencja Rozwoju Przemysłu zarządzająca Specjalną Strefą Ekonomiczną EURO-PARK MIELEC wydała kolejne 3 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie strefy.

Nowym inwestorem w Mieleckiej strefie jest BIOMED-LUBLIN Wytwórnia Surowic i Szczepionek S.A. To polska firmą farmaceutyczna, działającą na rynku od 1944 r.

Na terenie SSE EURO-PARK MIELEC przedsiębiorca zamierza uruchomić produkcję najnowszej generacji dożylnych produktów osoczopochodnych, spełniających najwyższe standardy światowe obowiązujące dla tej grupy produktów leczniczych. W związku z realizacją projektu przedsiębiorca poniesie ponad 138 mln zł nakładów oraz zatrudni 80 pracowników.

Kolejne, już trzecie zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w Mieleckiej strefie otrzymał Kronospan Mielec Sp. z o.o. Spółka zainwestuje 205 mln zł oraz utworzy 20 nowych miejsc pracy w Mielcu, gdzie planuje modernizację procesów technologicznych. Wprowadzone zostaną zasadnicze zmiany w procesie produkcyjnym oraz zostanie uruchomione wytwarzanie papierów dekoracyjnych niskogramaturowych. Realizacja inwestycji polegającej między innymi na przebudowie i modernizacji istniejących systemów ochrony powietrza przyczyni się do znacznego obniżenia poziomu emisji zanieczyszczeń w stosunku do stanu obecnego.

Kronospan Mielec Sp. z o.o. prowadzi działalność na terenie strefy od 1998 roku. Przedmiotem działalności spółki jest produkcja płyt drewnopochodnych: wiórowych i MDF, produkcja  papieru dekoracyjnego oraz elementów postformingu.

Pierwszym inwestorem w jarosławskiej podstrefie jest  Lear Corporation Poland II Sp. z o. o. Zakład ten istnieje od 2004 roku i specjalizuje się w produkcji poszyć siedzeń samochodowych dla takich klientów jak: Jaguar, Land Rover, Nissan, Ford, BMW. Przedsiębiorca planuje zrealizować projekt inwestycyjny polegający na wyposażeniu hali produkcyjnej w specjalistyczne maszyny i urządzenia do produkcji poszyć do nowego modelu samochodu. Firma deklaruje poniesienie nakładów inwestycyjnych na poziomie 4 mln zł, i zatrudnić w zakładzie 10 nowych pracowników.

W 2014 roku ARP udzieliła już 24 zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie mieleckiej SSE. Firmy, które otrzymały zezwolenia zadeklarowały nakłady inwestycyjne w wysokości prawie 900 mln zł i utworzenie 825 nowych miejsc pracy.

SSE EURO-PARK MIELEC została utworzona w 1995 r. Zajmuje obecnie 1363 ha i jest zlokalizowana w 25 podstrefach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce, oraz na Pomorzu Zachodnim. Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów wynoszą ponad 6,2 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 23,8 tys. osób. Do tej pory wydano 280 zezwoleń na prowadzenie działalności na obszarze strefy. Wśród największych pracodawców znajdują się takie firmy jak: Lear Corporation Poland II Sp. z o.o., Polskie Zakłady Lotnicze Sp. z o.o., KIRCHHOFF POLSKA Sp. z o.o., BURY  Sp. z o.o., BORGWARNER  POLAND  Sp. z o.o. , MTU Aero Engines Polska Sp. z o.o., Firma Oponiarska DĘBICA S.A., Zelmer Pro Sp. z o.o., BRW Sp. z o.o. Wiodące branże to: lotnictwo, motoryzacja, obróbka metali oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.