A A A
Wersja kontrastowa

WyszukiwarkaCzęstochowa - miasto dwóch stref

Ostatnia z cyklu debat organizowanych z okazji 20-lecia SSE EURO-PARK MIELEC miała miejsce w jednej z najmłodszych lokalizacji strefy, utworzonej w 2014 roku podstrefie Częstochowa.

Debata z okazji 20 lat funkcjonowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARK MIELEC odbyła się 16 października br. w sali konferencyjnej budynku Hali Sportowej przy Arenie Częstochowa.

Wśród zaproszonych gości byli przedsiębiorcy oraz przedstawiciele otoczenia biznesu i dziennikarze.

Na wstępie Marcin Zieliński, Wiceprezes Zarządu ARP S.A. powitał wszystkich gości, zachęcając do odważnej dyskusji zwłaszcza na temat współpracy częstochowskiej podstrefy z samorządem i korzyściach z inwestowania w SSE.

Następnie Kiejstut Żagun, Dyrektora Zespołu ds. Ulg i Dotacji w KPMG przedstawił wyniki raportu na temat 20 lat funkcjonowania mieleckiej strefy i omówił case study dotyczący podstrefy w Częstochowie.

Utworzona w marcu 2014 roku częstochowska podstrefa na terenie należącym do Huty "Częstochowa" S.A. obejmuje obszar ponad 34 ha w rejonie ulic Korfantego i Koksowej.

Obecnie zarządzający mielecką strefą wydał dwa zezwolenia przedsiębiorcom na prowadzenie działalności gospodarczej w podstrefie Częstochowa. Pierwszy z nich, Retail Service planuje utworzyć centrum zaawansowanych usług informatycznych, księgowych i usług wsparcia sprzedaży. Z kolei spółka X-KOM jest już na etapie budowy zakładu, gdzie będzie prowadzić usługi logistyczne dla branży IT/RTV/AGD.

Po krótkiej prezentacji prowadzący spotkanie Wojciech Kowalczuk zaprosił do debaty Izabelę Leszczynę - Sekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów, Krzysztof Matyjaszczyk - Prezydenta Miasta Częstochowa, Marcina Zielińskiego - Wiceprezesa Zarządu ARP S.A., Piotra Wojaczka - Prezesa Zarządu Katowickiej SSE oraz Mateusza Kapustę - Dyrektora Zarządzającego X- KOM.

debata Podczas debaty poruszono tematy korzyści z inwestowania w SSE i ich wpływie na rozwój gospodarczy regionu, roli administracji i Zarządzającego strefą w przygotowywaniu terenów inwestycyjnych i pozyskiwaniu inwestorów.

Każdy z uczestników debaty podkreślał potencjał jakim dysponuje miasto Częstochowa - tradycje przemysłowe, wykwalifikowane kadry, dobrą infrastrukturę, a także nastawiony na  pełną współpracę samorząd.

Mielecka SSE nie jest jedyną strefą działającą w tym mieście. Na jej terenie również działa od 1996 roku Katowicka SSE. W związku z tym, w czerwcu 2014 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy ARP S.A., Urzędem Miasta Częstochowa i Katowicką SSE mające na celu zachęcenie do  inwestowania lokalnych przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw.

Uczestnicy debaty dyskutowali o konieczności wspólnych działań wobec inwestorów – zarówno na etapie ich pozyskiwania jak i obsługi poinwestycyjnej oraz o barierach, na jakie inwestorzy napotykają w swojej działalności.

Organizatorem debaty była Agencja Rozwoju Przemysłu S.A. i wydawca „Pulsu Biznesu".

SSE EURO-PARK MIELEC została utworzona w 1995 r. Zajmuje obecnie 1495 ha i jest zlokalizowana w 28 podstrefach: na Podkarpaciu, Lubelszczyźnie, Śląsku, w Małopolsce, oraz na Pomorzu Zachodnim.

Od początku powstania strefy nakłady poniesione przez inwestorów wynoszą ponad 7,2 mld zł, a zatrudnienie przekroczyło 26,6 tys. osób. Do tej pory wydano 322 zezwolenia na prowadzenie działalności na obszarze strefy.

Wśród największych pracodawców znajdują się takie firmy jak: Lear Corporation Poland II, Polskie Zakłady Lotnicze, KIRCHHOFF POLSKA, BURY, BORGWARNER  POLAND, MTU Aero Engines Polska, Firma Oponiarska DĘBICA, Zelmer Pro, Kronospan i BRW. Wiodące branże to: lotnictwo, motoryzacja, obróbka metali oraz przetwórstwo tworzyw sztucznych.